ADVERTISEMENT
 
Facebook Ragalahari
ADVERTISEMENT
 
Telugu TV Stars
<< View More Functions
Category Winner Film Nandi Type Cash
First Best Feature Film Potheponi RPG Gold 50,000
Second Best Feature Film Anukokunda Oka Roju Gangaraju Gunnam Silver 20,000
Third Best Feature Film Gowtam SSC CC Reddy Bronze 10,000
Akkineni Award for best home-viewing feature film Nuvvostanante Nenoddantana MS Raju Silver 20,000
Best popular feature film providing wholesome entertainment Pellam Pichodu - Gold 50,000
Best Children film Aasalapallaki V Sagar Gold 1,00,000
Second Best Children film Chinuku A Lakshmana Rao Copper 20,000
First Best Documentary Film Champs Papam Pasivallu Gold 10,000
Second Best Documentary Film Kamadhenu Gopala Krishna Silver 5,000
Best Educational film Blue T Sultan Silver 5,000
Best director Krishna Vamsi Chakram Silver 10,000
Best Leading Actor Mahesh Babu Athadu Silver 10,000
Best Leading Actress Trisha Nuvvostanante Nenoddantana Silver 10,000
Best supporting actor Srihari Nuvvostanante Nenoddantana Copper 10,000
Best supporting actress Bhanu Priya Chatrapati Copper 10,000
Best character actor (gummadi award) Chandra Mohan Athanokkade Copper 10,000
Best comedian actor
(allu award)
Sunil Andhrudu Copper 10,000
Best comedian actress Santoshini Nuvvostanante Nenoddantana Copper 10,000
Best Villain Siva Prasad Danger Copper 10,000
Best Child Actor Pascha Sunny Aasala Pallaki Copper 10,000
Best child actress Baby Aswini & Baby Trisha Gulabilu Copper 10,000
Best 1st film director Surender Reddy Athanokkade Copper 10,000
Best screenplay writer Chandrasekhar Yeleti Anukokunda Oka Roju Copper 10,000
Best story writer T Prabhakar Meenakshi Copper 10,000
Best dialogue writer Trivikram Athadu Copper 10,000
Best lyric writer Sirvennela Chakram (Jagamantha) Copper 10,000
Best cinematographer PRK Raju Radhagopalam Copper 10,000
Best Music director MM Keeravani Chatrapati Copper 10,000
Best Male playback singer SP Balu Pellam Pichodu (Rupai) Copper 10,000
Best Female playback singer Nitya Santoshini Moguds Pellams (Ninne dachanu kalalona) Copper 10,000
Best editor Kotagiri Subhash Chandrabose Copper 10,000
Best art director Vivek Nuvvostanante Nenoddantana Copper 10,000
Best Choreographer Srinivas Radhagopalam (Valujada) Copper 10,000
Best audiographer Madhusudhan Reddy Jai Chiranjeeva Copper 10,000
Best costume designer Asha Subhash Chandrabose Copper 10,000
Best makeup artiste Rahava RV Subhash Chandrabose Copper 10,000
Best fight master Ram Lakshman Andhrudu Copper 10,000
Best male dubbing artiste Jaya Bhaskar Vuri Copper 10,000
Best female dubbing artiste Sunitha Potheponi Copper 10,000
Best special effects EFx Athadu Copper 10,000
Special Jury Award Vadde Naveen Naa Oopiri Copper 10,000
Special Jury Award Priyadarshini Ram Manodu Copper 10,000
Special Jury Award Sneha Radhagopalam Copper 10,000
Best book on Telugu cinema Cinema Rachana � Konni Moulika Amsalu Kasi Viswanath Copper 10,000
Best film critic on Telugu Cinema Mohan Goteti Sitara Copper 10,000


©2000-2013 Ragalahari Technologies Pvt Ltd All rights reserved.
Privacy Policy